سطوح بتنی اکسپوز و محافظت از آن

کپک، لکه قارچی

این نوع لکه ظاهراً بصورت پنبه یا تار عنکبوت بر روی بتن تشکیل می شود که با روشهای پاک کردن معمول از بین نمی رود . در این مورد بهتر است محلولی از یک انس( 03/0 کیلوگرم )ماده رنگبر رختشوئی تجاری (خانگی )، سه انس (09/0 کیلوگرم ) فسفات تری سدیم، یک کوآرت(95/0 لیتر) ماده رنگبر رختشوئی صنعتی و سه کوآرت ( 8/2 لیتر ) آب تهیه کنید ، سپس این محلول را به ناحیه مورد نظر با قلم مو یا فرچه نرمی بمالید و بعد ازعمل آوری )از بین رفتن لکه )آن را با آب تمیز شستشو دهید.

 

خزه ، جلبک

سطوح بتنی خارجی که در معرض نور خورشید نیستند و به طور مداوم در تاریکی و سایه قرار دارند، ممکن است علائمی از رویش های گیاهی همچون خزه در آنها پدیدار شود . البته این مورد در مناطق مرطوب شایع تر است و به روشهای زیر قابل زدودن خواهند بود .

 

روش الف) این رویش های گیاهی با بکار بردن سولفات آمونیوم بطور کامل ریشه کن می شوند. ( سولفات آمونیومی که در فروشگاههای عرضه محصولات کشاورزی در دسترس هستند. ) در این روش ، عمل آوری بایدبا توجه به دستورات مصرف و نوع ترکیب انجام شود . سپس رسوب پودری بد ظاهری که بر روی سطح جا مانده را می توان از طریق شستشو با آب از بین برد .

 

روش ب ) روش دیگر، استفاده از محلولی است که از یک حجم پنتا کلروفنات سدیم حل شده در هشت حجم آب ، تشکیل شده است. این محلول را باید طوری روی سطح بمالید تا خزه یا رویش های دیگر به طور سرتاسری آغشته شوند.( البته اگر سطح مورد نظر پس از گذشت 24 ساعت از استعمال این محلول ، در معرض باران قرار گرفته باشد ، بالطبع مقداری از محلول شسته خواهد شد و ممکن است استعمال مجدد آن ضروری باشد.) حدود یک هفته بعد از بکارگیری محلول پنتا کلروفنات بعنوان محلول لکه بر، می بایست تمام رویش های گیاهی خشکیده باشند و بقایای آنها را می توان با سابیدن توسط فرچه زبری از بین برد . البته این کار برای مدت زمان معینی ، سطح مورد نظر را از رویش های بعدی محافظت خواهد کرد و در صورت عدم آب بندی سطح بتن ، این لکه ها امکان ظهور مجدد خواهند داشت .

     

روش ج ) یکی دیگر از مواد از بین برنده خزه ، مخلوطی از 33/0 سیلیکات سدیم در آب به اضافه یک درصد کلرید آمونیوم بعنوان Coagulator ( لخته کن ) است. این لایه پوششی باعث می شود رویش ها به آسانی شسته شوند اما مانند روش ب جلوی تشکیل مجدد آنها را نخواهد گرفت.

برای دیدن ادامه مقاله اینجا را کلیک کنید

/ 0 نظر / 101 بازدید