رنگ های دریایی خطری برای خلیج فارس

‌خلیج فارس به‌عنوان آبراهی که حدود ۴۰ درصد نفت صادراتی جهان در آن تولید می‌شود، از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردار است. این مساله سبب شده‌است که با ورود حجم بالایی از آلودگی نفتی، در عمل تمامی توجه متخصصان محیط‌ زیست به‌سمت آن معطوف شود، اما بی‌شک تنها آلودگی‌های نفتی این پهنه وسیع زیستی را تهدید نمی‌کند.
امروزه توجه به مسائل دیگری مانند اثرات زیست محیطی فعالیت‌های کشتی‌ها و ناوگان‌هایی که در مناطق دریایی تردد می‌کنند نیز حائز اهمیت است، چرا که به دلیل حجم بالای تردد کشتی‌ها، بخصوص نفتکش‌های عظیم، یکی دیگر از انواع آلودگی‌ها که به‌احتمال زیاد حیات دریایی در خلیج فارس را تهدید می‌کند، وجود انواع آلاینده‌های موجود در ساختار مورد استفاده جهت پوشش‌دهی دیواره بیرونی این شناورهاست.

در این خصوص برخی معاهدات بین‌المللی وارد عمل شده و از ورود کشتی‌هایی که آغشته به رنگ‌های غیرمجاز هستند، جلوگیری شده است.
بررسی‌ها نشان داده است که وجود واحدهای صنعتی بزرگ مانند پتروشیمی در پهنه دریا و امکان وجود فلزات سنگین مانند جیوه سبب شده است تعداد محدودی از محققان علاوه بر تحقیق روی انواع آلاینده‌های موجود در دریا به تحقیق در این خصوص نیز روی آورند و تحقیقات ارزشمندی برای شناسایی میزان جذب فلزات سنگین در بدن موجودات دریایی صورت پذیرد، ولی در زمینه دیگر آلودگی‌هایی که در محیط‌های دریایی می‌توانند ایجاد شوند، تحقیق کمتری صورت گرفته و اطلاعات موجود محدود است.

/ 0 نظر / 22 بازدید